26 Eyl 2011

,

Galatasaray 2-0 Eskişehirsporİlk yarıda Albert Riera ceza sahasına girdiğinde dakikalar 29'u gösteriyordu ve bu aksiyon, merkezden sürdüğü topa ceza sahası çizgisinin hemen üstünden vurduktan sonra gerçekleşti.. Aynı durumun diğer kenardaki Colin Kazım için yansıması da benzer bir uzaktan şutla 40. dakikada yaşandı.. Bu iki pozisyon dışında iki oyuncunun duran top organizasyonları dışında ceza sahasına girişleri yoktu ve böyle bir ortamda oyun hakimiyetini elinizde büyük bir üstünlükle tutsanız bile yapabilecekleriniz bireysel beceri ya da duran toplarla kısıtlanır ve Galatasaray bu anlamda Selçuk İnan'ın müthiş serbest vuruşuyla şanslı bir ilk yarı geçirdi..

Fatih Terim, eğer Galatasaray'ı tek merkez forvetle 4-3-3 şeklinde sahaya yayacaksa bugün elde ettiği Engin Baytar artısı dışında kenarlardaki bu sorunu çabuk ve net bir şekilde çözmesi gerekiyor.. Zira bu dizilişle rakip ceza alanına girmek için yapılması gereken birbirini daha iyi tanıyan ve oynamaya alışan bir merkezle birlikte kenarları biraz daha ileri itmek.. İkinci yarıda etkisi artan futbolda 50. dakikada Riera'nın soldan getirdiği topta hemen altıpas içinde beliren Colin Kazım'la birlikte ceza sahasında belirmesi bu konuda kenar oyuncularının muhtemel bir uyarı aldığını gösteriyordu.. Albert Riera'nın daha iyi top taşıyan yapısı ve yüksek oyun bilgisiyle kenardan top getiren oyuncu olması, Colin Kazım'ın oyun içi tembelliğini biraz daha bırakıp koşu yapması gerekliliğini ortaya çıkarıyor ki sene başından beri umut bağlanan bu aksiyon konusunda şu ana kadar yaşananlar genellikle hayal kırıklığı.. Bu şekilde hücumu çoklamayı başaramayan kenarlarla Elmander tarzı target striker'ların oyundaki farklarını ortaya koymaları da çok kolay değil..

İlk yarıyla ikinci yarı arasındaki aksiyon farklarının arasındaki temel fark kenar oyuncularının biraz daha oyunun içine girip öne çıkmaları ve ceza sahası koşusu yapmaları.. İlk yarı sonunda fazla lüks görünen ve Baros/Sercan hamlelerini düşündürmeye başlayan Johan Elmander de ikinci yarıyla birlikte biraz daha özgürleşti ve orta sahaya sık sık inerek yanındaki oyunculara daha çok güvenip pas alışverişine girmeye başladı.. İlk yarıda yine orta sahada çok etkili olan Felipe Melo ve yanında son derece iyi idare eden Engin Baytar'la birlikte Alper Potuk'un yakın markajında eriyen Selçuk İnan, ikinci yarıyla birlikte skor dezavantajını çevirmeye çalışan rakibin bu görevi gevşetmesiyle birlikte boşa çıkmaya başladı ve oyunu da iyi yönlendirdi.. Sonuç olarak takımın 3 hattındaki 3 problemden birini giderme yolunda takım da önemli bir opsiyon kazanmış oldu..

Engin Baytar günün bu anlamda arka planda kalarak rol çalan oyuncularından.. Sabri ve Eboue'den sonra topla yumuşaklığı çok daha farklı olan ve bu bölgedeki savunma duygusu da diğerlerine göre daha gelişmiş yapısıyla orta sahaya önemli bir ekleme yaptı.. Bu maçta sene başından beri merkezde çok daha rahat tutulan topun başrollerinden biriydi.. Baytar, Trabzonspor'da bugün yaptıklarının çok daha ötesini benzer rolde, benzer bir sistemde rahatlıkla gerçekleştirmiş bir isim.. Piyangodan transferinde sevindiren de takımın yaşadığı Türk çekirdek sorununda önemli bir yeteneğin neredeyse bedelsiz bir şekilde kadroya katılmasıydı.. Bugünkü performansı sadece bunun önizlemesi, Baytar'da bunun çok daha fazlası var.. Saha içi ve dışındaki görüntüsü kafasının rahat ve mutlu olduğu ama elbette iç yaşantısını buradan bilmek mümkün değil.. Bugün 65. dakikada yaşadığı sakatlık büyük şanssızlıktı, bu maçta farkı yaratan oyunculardan biri olarak 90 dakikayı tamamlamayı hak ediyordu.. Özellikle çıkışına doğru Colin Kazım'ın önüne attığı 25 metrelik güzel pastan sonra sağ kenardan gelen ortada altıpasta belirmesi oyuna ve takıma bakışıyla ilgili çok net bir güzelliği ortaya koydu.. Maç sonrası takımın fizik gücüyle ilgili yaptığı cesur ve yerinde açıklamalar da son derece iyi.. Üç merkez oyunculu yapı devam edecekse 1 saatlik performansıyla ilk opsiyon olmayı bence başardı ama Terim'in düşüncesi Eboue'nin dönüşüyle birlikte nasıl olacak bunu ilerleyen maçlarda göreceğiz..

Elmander'in fizik gücü, geriye gelerek merkez oyuncularıyla oyun içi kurduğu aktif iletişim ve en önemlisi top tutma becerisi bir başka 9 numarayı çok hatırlatıyor.. Aradaki kalite farkı elbette büyük ve gereksiz bir karşılaştırma içine girmeye gerek yok fakat Galatasaray'ın hücum portföyüne katmayı başardığı farklılık çok değerli ve o bölgedeki sorunları Terim'in tüm memnuniyetsizliğine rağmen takım içinde minimize eden bir yapıda.. Bugünkü performansı çok önemli, ama 60'tan sonra Sercan ya da Baros'la değişse takımın farkı artırma şansı muhtemelen çok daha fazla olacaktı..

Michael Skibbe'nin Galatasaray'ı ilk ziyaretinde önceki haftalarda gösterdiği şeyler bugün biraz daha netleşti.. Güzel oyunun ve pas yapmaya çalışan yapının önceki dönemde kendisine fazla bir şey kazandırmadığını gören Skibbe'nin Eskişehir'i fizik güce çok daha fazla güvenen, oyununu daha çok mücadele ve kavga üzerinden kurmaya çalışan bir takım.. Bugün Galatasaray'ın netameli savunma çizgisinin arasına Mehmet Yıldız'ı atmaya çalışması Galatasaray'ın savunmayı daha rahat çıkararak boyu istediği gibi kısaltmasını sağladı.. Yine orta sahada teknik anlamda fark yaratan isimlerden Alper Potuk'un da Selçuk İnan'la sınırlanması bütün hücumlarını Diomansy Kamara'nın hızı üzerinden yaratan bir rakip takım ortaya çıkardı ve bunlar Galatasaray adına işleri kolaylaştırdı.. Terim'in değişik bek kurgusu, Sabri ve Colin Kazım'lı sağ çizgide Dede'yi de önemli bir tehdit olarak maç öncesi ortaya koyuyordu ama özellikle fark 2'ye çıkana kadar Dede de Skibbe tarafından bir hayli sınırlandı.. Michael Skibbe ligin gerçeklerini, burada asgari müşterekte yaşamı elde etmek için ilk etapta ne yapması gerektiğini iyi çözmüş gibi.. Fazlası için aklında muhtemelen çok farklı şeyler vardır ama pragmatik bir başlangıç yapması özellikle Galatasaray sonrasında büyük tecrübe elde eden ve Frankfurt'ta yönetimlere çok daha rahat gider yapmaya başlayan Skibbe'nin kişisel gelişimini de sürdürdüğünü gösteriyor.. Bugün ilk yarıdaki duran top golü teknik adamlık performansına darbe vurdu..

Aynı sistem ve diziliş içinde seçilen farklı oyuncuların mantaliteyi tek başına değiştirdiği ortamda Elmander ve Baytar bugünün öne çıkan isimleri.. Bu takımın sistemi ne olmalıya dair aldığımız fikirler 4. maç itibarıyla iyice güçlendi ki bir sonraki yazının konusu da bu olsun.. Savunmadaki büyük yapısal arızaların devam ettiği takımda Zan'ın golü sevindirici fakat önemli olan diğer oyuncuların takıma esneklik getirecek performansları.. Galatasaray'ın sınırlı kadro yapısı içinde yapması gereken öncelikle eldeki oyuncuları optimumda kullanmak ki Eskişehir maçı bu anlamda bir milat olabilir.. Oyun çok ideal değildi ama ilk defa gösterilen büyük iştah bugün maça giden 30 bin seyirci için yeterli gibi görünüyor, en azından benim için maç hayli başarılıydı..

"Terim'i neden seviyorum?"

Oyuncusunun yaptığı gereksiz işlerden sonra anında tepkiyi kenardan gösterip taraftarına verdiği güven için..

8 YORUM:

Adsız dedi ki...

elmander target striker?!

Adsız dedi ki...

müthiş özetlemişsniz ama biraz daha kısa bir özet daha iyi olabilir hehhe

elinize sağlık

oumar dedi ki...

ilk yarıda ki h.balta performansı da etkikeyiciydi benim adıma hakan balta dan gorememiştim bunları epeydir.

gökhan zan ın attığı gol kötü oynunu kapattı insanların gözünde bugun bence.

takım pas oyununu güzel oynasada kısır br görüntü içinde ilerliyor, deplasmanlarda ve ilerleyen haftalarda sorun olmaz bu umarım

guardion dedi ki...

göz boyayan bir galibiyet. gs den bir şey olacağı yok. kadroda kötü oyuncu sayısı çok fazla. bu kadar çok kötü adamla da galatasaray başarılı olmaz.

Adsız dedi ki...

sen git bilardo izle pij!

CaRtMaNtR dedi ki...

yeni kurulan bir merkez ortasaha ve henüz takımın refleks haline alamamış hücum aksiyonlarını net bir şekilde ölçmek için muhtemelen 10. haftayı beklememiz gerekecek.

yinede eldeki doneler özellikle kanatların hücuma daha fazla etki etmesi gerektiğine işaret ediyor. bu noktada kewell elde tutulsa yada keita alınsa rotasyonda bu isimlerin ceza sahasına toplu ve topsuz dalışlarından skor üretimi sağlanabilirdi.

keza podolski transferi olsa onun sol açık/forvet oyunuda ciddi bir skor katkısı yaratabilirdi.

ama bu noktada eldekilere bakınca sağ açık/forvet pozisyonunda muhakkak ceza sahasına koşular bekleniyor ki sercan bu konuda kazım'dan bir adım önde.

ama kazım'da bu sene savunmaya yaptığı düzenli yardımla sercan'dan bir adım önde.

orta sahanın ileriye dönük ismi olarak engin tercih edilecekse özellikle toplu içeri dalışlar konusunda kendisi cesaretlendirilmeli keza elmander'in indireceği topları kovalamasıda gerekecektir.

o pozisyon için engin ve yekta ara transfer dönemine kadar beklenen seviyede katkı verip vermeyeceği test edilebilir.

yinede duruma bakınca devre arasında serdar taşçı ve mevlüt erdinç dışarıdan gelecek deneyimli yerliler bulunabilirse (keza bunlara potansiyel olarak real'de forma bulamadığı için ayrılmak isteyebilecek bir hamit altıntop'ta eklenebilir)takım oldukça sağlam bir omurgaya sahip olacak gibi.

bu arada ilk dört maç sonunda melo gösterdiği performans ile derhal bonservisi alınması gereken bir oyuncu gibi görünüyor.

Deniz Kutsal dedi ki...

Galatasaray'da zamanla taşların yerine oturacağını ve gelecek planlamasında takımda kalacak oyuncuların Ocak ayına kadar şekilleneceğini düşünüyorum.

Bu yüzden seneye kadar elde edilecek her başarı ayrı bir artı puan olarak kulübe yazılacak.

İstikrar üzerinde durmak gerekiyor.

zuber dedi ki...

Engin Baytar ın performansı sonrası Trabzon döneminde de böyle mi oynuyordu yoksa Gs de ilk kez 11 çıktığı resmi maçın havası mı? diye merak ediyordum bu yazıda bulduğum cevap sevindirici oldu

Ujfalusi de defansın göbeği için iyi bir kazanım oldu kanısındayım, devrede onun yanına birini daha alabilirsek servet-gökhan ikilisi yedekte bekler(servet i gönderseler Rijkard döneminde başlayan terbiyesizlikleri artık son bulsa mükemmel olur) bizde gerçek bir defans hattı izlemeye başlarız diye umuyorum...

Blogger tarafından desteklenmektedir.