21 Mar 2011

World Snooker Championship 2011


Neil Robertson v Judd Trump

Marco Fu v Martin Gould

Graeme Dott v Mark King

Ali Carter v Dave Harold

Ding Junhui v Jamie Burnett

Peter Ebdon v Stuart Bingham

Stephen Hendry v Joe Perry

Mark Selby v Jimmy Robertson

Mark Williams v Ryan Day

Jamie Cope v Andrew Pagett

Mark Allen v Matthew Stevens

Stephen Maguire v Barry Hawkins

Shaun Murphy v Marcus Campbell

Ronnie O'Sullivan v Dominic Dale

Ricky Walden v Rory McLoed

John Higgins v Stephen Lee

Dün PTC Grand Final bitti ve Shaun Murphy uzun bir süre sonra bir sıralama turnuvası daha kazandı.. Bu turnuvayla birlikte Roket'ten sonraki adamım haline gelen Martin Gould finalde desteklediğim adamdı ama Dublin'de yarı final ve finalin aynı gün oynanması ve ilk yarı finalde Shaun Murphy rahat kazandıktan sonra Martin Gould - Mark Selby maçının çok uzaması ve final maçından 2 saat öncesine kadar sürmesi finaldeki 4-0'lık skorda mutlaka etkili olmuştur.. Olmuştur diyorum zira Indian Wells kadınlar finali nedeniyle maçın önemli bölümünü izleme fırsatı bulamadık.. Martin Gould'un Mark Selby gibi çok sert bir rakip karşısında çok yıpranması ve onun için aslında nihai hedef olan ilk finale ulaşması da final maçı öncesinde sevinçle birlikte motivasyonunu mutlaka düşürmüştür.. Gerçek şu, Martin Gould gerek kişiliği, gerek tarzı, gerekse yeteneğiyle snooker'ın çok geç kazandığı madenlerden biri.. Dün Selby karşısında bir ara bulabildiği her uzun potu denedi ve oyuna büyük heyecan getirdi.. Bu nedenle belki maçı kaybedecekti ama sonuçta bu oyunun en iyi ve en stabil snooker'larından birini oynayan Selby'yi geriden gelerek mağlup etti ve kariyerinin ilk yarı finalinde kariyerinin en yüksek noktasına çıktı..

World Snooker Championship 2011'in kuraları çekildi ve ilk tur belli oldu.. İlk 16'nın yeri belliydi ve onların ikinci turdaki muhtemel eşleşmeleri de kura öncesinde ortadaydı ama elemelerden gelenlerin hangi büyüğe düştüğü kurayla birlikte ortaya çıktı.. İlk göze çarpan az önceki paragrafın öznesi Martin Gould'un ilk turu geçmesi durumunda (ki yüksek bir ihtimal) ikinci turda son dünya şampiyonuyla eşleşmesi.. Bu aynı zamanda 2010 Dünya Şampiyonası 2. turunun rövanşı olacak ki o Neil - Gould maçı geçtiğimiz sezonun ve bu sezonun kaderini değiştirdi.. Gould'un 11-5 öne geçtiği maçta 13-12 mağlup olması sonrasında Neil'in Crucible'da şampiyonluğa gidişi 2011'in ikinci turundaki bu muhtemel eşleşmeyi çok farklı bir noktaya taşıyacak.. Martin Gould, Neil Robertson karşısındaki o kaybının kendisini güçlendirdiğini söylüyor ki ben bundan emin değilim.. Bu sezon daha büyük başarılara imza attı ama zaten o yeteneğe sahip bir oyuncu.. O maçın DVD'sinde son seansı izleyemiyor ve turnuva sonrasında DVD'yi parçalayıp atacağım diyen bir oyuncunun bu maçı kafasından çıkararak kendisini yükselttiği iddiası fazla naif ve aynı zamanda optimist bir düşünce.. Ama umuyorum eşleşirler ve umuyorum o maçı büyük bir zevkle izleme fırsatı buluruz..

Bu maç dışında eşleşmelerin en ilginç yanı Ronnie O'Sullivan'ın ikinci tura kalması durumunda rakibinin PTC şampiyonu Shaun Murphy olacak olması.. En zorlu muhtemel 2. tur eşleşmesi yine Ronnie'nin olacak ve biz buna artık alıştık.. Değerli dostum, ülkenin en büyük snooker gurusu Emre Yazıcıol'un Ronnie O'Sullivan'dan bu turnuvada büyük beklentisi var ama ben bu sezon tam anlamıyla dibe vurmuş Ronnie'den o kadar umutlu olamıyorum.. Ronnie'nin yolu üzerinde Shaun Murphy, John Higgins, Mark Williams ve Neil Robertson var sırasıyla ki böyle uzun bir turnuvada şu anki mental yapısıyla ve az antrenman yapan haliyle Ronnie'nin çeyrek ötesini görmesi bile kolay olmayacak..

World Snooker Championship 2011 16 Nisan'da başlıyor ve 2 Mayıs'a kadar devam edecek..

1 YORUM:

aks111 dedi ki...

eurosport sayesinde snooker izlemeye başladım.sizinde anlatımlarınız çok güzel.ama sıkıcı işte bi yerden sonra sıkıyor :).martin gould,mark williams ve ronnie nin maçı yoksa izleyemiyorum.neil robertson ve özellikle mark selby varsada uzaklaşıyorum :).86 saat sürüyor çünkü maçları :).bu turnuvayıda umarım mark williams kazanır.

Blogger tarafından desteklenmektedir.