19 Şub 2011

,

Galatasaray 1-0 Bucaspor


71. dakikada ve Galatasaray henüz golü bulmamışken ekrana yansıyan Gheorghe Hagi görüntüsü Galatasaray'ın, teknik kadronun, oyuncuların ve yönetimin içinde bulunduğu halet-i ruhiyeyi net bir şekilde ortaya koyuyordu.. Hagi'nin maçtan 3 puan çıkmama ihtimalinin ciddi bir şekilde belirmesi karşısındaki endişesi profilden bile açık bir şekilde ortadayken bunun altında yatan gerçeklerin dün basın toplantısında yaptığı açıklamaların önemli bölümünü etkileyen yönetim güvensizliği üzerinden şekillendiği de açık bir şekilde ortadaydı..

Takımın merkezini geçtiğimiz haftalarda olduğu gibi yine Neill, Culio ve Sabri üçlüsüyle oluşturan Hagi'nin bu konudaki inadını anlamak çok kolay değil.. Lucas Neill, Galatasaray'ın sorunlu orta sahasında büyük fark yaratacak bir tekniğe sahip değil.. Lorik Cana'dan topla daha iyi olması da tek başına bu oyuncuların pozisyonlarının değişmesini sağlayacak bir neden olmamalı.. Neill tekniği bir savunma oyuncusu için oldukça iyi olan fakat orta saha için, bence, asla yeterlilik sınırına ulaşmayacak oyunculardan biri.. Böyle olsa dahi takım içinde bu çaprazlamanın yapılması çok anlamlı durmuyor.. Galatasaray'da Popescu sonrasında yıllarca takımın geriden oyuna top sokma sorunu üzerinde duruldu, bazı başarısızlıklar haddini aşan bir şekilde sadece bu nedene indirgendi.. Eğer orta sahadaki problemlerin Neill'ın savunma önüne çekilmesiyle tolere edileceğini umuyorsa Hagi, bu bir teknik direktör için fazlasıyla optimist bir düşünce.. Orada sınırlı bir iyileşmeye gitmek için tandemin tekniğinden vermekse yine son yılların Galatasaray'ını düşününce çok mantıklı durmuyor.. Geçtiğimiz yıldan beri blogda birkaç defa geçmiştir, Servet - Neill ikilisi şampiyonluk isteyen bir takım için çok ideal değil, keza Neill da tek başına Servet'in dezavantajlarını karşılabileyecek bir stoper değil.. Neill yanına bu takıma çok kaliteli bir stoper gerekiyordu, Rijkaard'ın son döneminde Servet bu düşünceyi güçlendirecek birçok maç geçirmişti ama Hagi takımın başına gelir gelmez böyle bir tasarrufta bulunmadı ve Servet''e güvendi.. Ama yanına oturtmaya çalıştığı Cana'nın takımın arka tarafında yarattığı etki olumlu değil.. Cana'nın tandemde ortalamaya daha yakın bir performans gösterse de Neill'ın önlibero olarak takımda yer alması hücum anlamında takıma hiçbir şey kazandırmıyor.. Rijkaard'ın 3. ayından sonra ortaya çıkan geriden top çıkartamama sorununun rakip takımların önde basmasıyla birlikte takımda iyice bir kangren oluşturması Neill'lı Galatasaray'da da Sarp'lı merkezden daha sağlıklı bir yapı ortaya çıkarmıyor.. 33 yaşına kadar orta sahada hiç yer almamış ve bu pozisyonun fundamentalından çoğunlukla yoksun bir oyuncuyu oraya devşirmek birçok atak başlangıcında saklanan ve inisiyatif alamayan bir Lucas Neill ortaya çıkarıyor ki böyle bir oyuncuya Galatasaray'ın ihtiyacı yok.. Dün ilk 15 dakikada takım bütün oyunu düzenli bir şekilde savunma önüne gelen Sabri Sarıoğlu üzerinden kurmaya çalıştı.. 10. dakika civarında bir pozisyonda Cana ve Neill yer değiştirip naturel pozisyonlarına geçtiler.. İlk 10 dakikada muazzam aksayan takımda sorunları tedavi etme çabası olarak değerlendirdim bu değişikliği ama sonrasında oyuncular eski yerlerine döndüler ve hocanın bu inadı maç sonuna kadar devam etti..

İlk yarıda Bucaspor'un yaptığı disiplinli alan savunması Galatasaray'ı çokça etkisizleştiri.. Ligin en iyi sol beklerinden Landry Mulemo, Colin Kazım'la çok iyi eşleşti ve fazla açılmadan bölgesini çok iyi savundu.. Arkasındaki Çağlar'dan hiç yardım alamayan ve asli pozisyonu nedeniyle çizgiye yabancı olması nedeniyle ilk 45 dakika hiç varlık gösteremeyen Bogdan Stancu, uzun zamandır takımdan uzak olan Baros'u tamamlayamadılar.. Sezon başında Bülent Uygun'la sahaya 4-3-3 şeklinde dizilen ve bu nedenle de ilk 11'deki yerini bir türlü edinemeyen Sercan Kaya ise Samet Aybaba'nın 4-4-2/4-4-1-1 kırması daha efektif olmaya çalışan dizilişinde kendisine forvet tamamlayıcısı olarak rol bulmuş durumda.. Erkan Taşkıran'la birlikte Buca'nın Süper Lig'e çıkmasında çok büyük payı bulunan Sercan'ın takıma monte edilmesi uzun vadede puana ihtiyacı olan Bucaspor için çok faydalı olacak..

Maça geri dönelim, ikinci yarıyla birlikte Hagi takım savunmasını öne çıkardı ve presi artırdı.. Fiyasko bir oyun yapısıyla geçen ilk 45 dakikadan sonra oyuna bir şokla başlamak çok garip değildi ama Bucaspor'un seri kenarları ve yetenekli Sercan'ı için arkada bırakılan boşluklar elbette riskti.. İlk yarıda 2 topu direkten dönen Buca'ya ikinci yarıdaki çok baskılı ilk 10 dakikadan sonra çok net fırsatlar vermeye devam etti takım.. Maç kondüsyonu doğal olarak hiç iyi durumda olmayan Çağlar Birinci'nin ligin en seri kenar oyuncularından biri olan Victor Mendy karşısında düştüğü durumlar elbette anormal değildi ama sezon başından beri kepazeliği diz boyuna getiren Hakan Balta'dansa Çağlar Birinci'de ısrar etmek her türlü evladır.. Hagi'nin Galatasaray'daki ilk döneminde beklerde kullandığı Orhan Ak ve Cihan Haspolatlı ikilisinden sonra Sabri'yi merkeze çekerek sağ bekte Serkan'ı, sol bekte de öncelikli olarak Balta ve Çağlar'ı kullanıp yabancı kontenjanında sorun yokken bile Insua'yı tercih etmemesi Cana - Neill değişikliği gibi anlamsız başka bir inat.. Antep deplasmanında Yekta'yı oyuna alırken Sabri'yi beke yollamadan direkt bir şekilde dışarı alan Hagi, bu maçta aynı hatayı tekrarlamadı ve Yekta'yı oyuna alırken dışarı aldığı oyuncu Serkan oldu ve Sabri beke geçti.. Maç boyu sağ açıkta çok etkisiz bir performans gösteren Colin Kazım'ın bütün aksiyonlarını arkasına Sabri geçtikten sonra yapması büyük bir sürpriz değil.. İlk yarıda çizgiye çakılan Stancu'nun ikinci yarıda çok daha fazla içeri girerek oynaması 45-60 arası gösterilen baskıda büyük etkenlerden biriydi ama arkası çizgiyi kullanan Insua'yla doldurulsa futbolun denge unsurlarından biriyle birlikte takım çok daha etkili bir oyun gösterebilirdi..

Takımın genel becerisi kenarda bekleyen Yekta Kurtuluş'un büyük bir potansiyel kaybı olduğunu gösteriyor ve Hagi'nin değiştirmesi gereken şeylerden biri de bu.. Yekta'lı merkez onun istediği sertliği sahanın üzerinde gösteremez ama çocuğun ayakları o kadar özel ki kenarda beklemesi bu takım ağır kayıp.. Bucaspor eğer Victor Mendy biraz daha becerikli olsa bu maçtan 3 puanı rahatlıka çıkarabilirdi.. Maçın hakkı beraberlikti, Galatasaray yenilse muhtemelen Bucaspor'un özel durumu nedeniyle zerre üzülmezdim.. Fakat Hagi'nin bu galibiyete çok ihtiyacı vardı ve Galatasaray için önemli olan tek şey de şu anda bu.. İnatları devam ettiği sürece Galatasaray'ın onun yerini sağlamlaştıracak bir seri içine girmesi zor ama eğer yalanlarıyla ünlü Adnan Polat'tan ciddi anlamda bir garanti almışsa yapacağı bütün deneylere eyvallah der Galatasaraylılar.. Ben diyorum ama içinde bulunulan durum, yönetimin aymazlıkları ve oyuncu topluluğu umut kırıntılarını sürekli bir şekilde süpürüyor camiada..

2 YORUM:

dinamyt dedi ki...

cana-neill'ın 10 dakikalık pozisyon değişimi tamamen cana'nın kendi insiyatifiyle gerçekleşti.neill'a geride kal dedi ve ileride kalmayı yeğledi.hagi'nin bir etkisi yok o konuda. kaldı ki cana gibi ilk hamlede müdahale etmek isteyen bir adamı saatli bomba gibi stoperde oynatmak neyin mantığıdır anlayamıyorum.mendy'nin karşı karşıya kaçırdığı pozisyon bunun en büyük kanıtıdır.

galip de gelise takım çok kötü,ışık yok tüneli sonunda.2 mart kırılma 20 mart karar anı olacak herkes için.

Adsız dedi ki...

Hagi o kadar akıllı bi adam ki,Stancu'yu forvet hattında oynatırsa orada kaybolup,ezilceğini ve bu yüzdende tepki alacağını çok iyi biliyor.O yüzden Stancuyu kenarlarda oynatıyor..

Blogger tarafından desteklenmektedir.